درس خواندن در کتابخانه بهتر است یا خانه؟

درس-خواندن-در-کتابخانه-بهتر-است-یا-خانه؟

درس-خواندن-در-کتابخانه-بهتر-است-یا-خانه؟


درس خواندن در کتابخانه یا خانه؟

درس خواندن در کتابخانه یا خانه؟ این سوال سال هاست که در ذهن بسیاری از کتابخوان ها نقش بسته است. برخی از آن ها آرامش و سکوت کتابخانه را ترجیح می‌ دهند. حال آن که برخی دیگر آزادی و راحتی داخل خانه خود را با هیچ چیز عوض نمی‌ کنند. حتی با درس خواندن در کتابخانه! ما در این مقاله قصد داریم به شما اصولی را آموزش دهیم که به کمک آن ها می‌ توانید از درس خواندن در کتابخانه به بهترین شکل بهره ببرید. همچنین مزایا و معایب مطالعه در کتابخانه و خانه را بررسی خواهیم کرد تا به سوال در خانه درس بخوانیم یا کتابخانه پاسخ دهیم. پس اگر شما هم دوست دارید با اصول مطالعه صحیح در هر یک از این مکان ها آشنا شوید، تا انتهای ای مقاله همراه ما باشید.

۱. برای درس خواندن در کتابخانه برنامه ریزی کنید.

داشتن برنامه پیش از رفتن به کتابخانه اهمیت بسیار زیادی دارد، می دانید چرا؟ چون بدون برنامه ریزی بخش زیادی از زمان ما در کتابخانه هدر خواهد رفت چراکه بیشتر زمان ما صرف این می‌ شود که تصمیم بگیریم چه بخوانیم. پس بهتر است قبل از اینکه وسایل خود را جمع کنیم و راهی کتابخانه شویم ابتدا برنامه ریزی و هدف گذاری کنیم. بدون هدف تقریبا غیر ممکن است که ما بتوانیم موفقیت خاصی کسب نماییم. اما سوال اینجاست که برنامه ما باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک برنامه خوب باید:

 • حتما زمانی برای استراحت و خستگی در کردن در بین مطالعه در آن گنجانده شود.
 • واقع بینانه باشد، یعنی شما توانایی اجرا و عمل کردن به آن را داشته باشید.
 • هر بخش از آن، هدف خاصی را دنبال کند.
 • برای جلوگیری از خستگی مغز، موضوعات مختلفی در آن بگنجانید.

۲. برای درس خواندن در کتابخانه مجهز باشید.

بهتر است قبل از حرکت به سمت کتابخانه همه لوازمی که نیاز دارید را در کیف خود بگذارید. از شارژر و هندزفری گرفته، تا کتاب و دفتر و مداد خودکار. فراموش نکنید که حتما آب و مقداری خوراکی هم با خود داشته باشید. اما چرا باید حتما تمام این وسایل را جمع کنیم و با خود به کتابخانه ببریم؟

فرض کنید که برای درس خواندن به کتابخانه رفته اید اما متوجه می‌ شوید که گوشی شما شارژ ندارد و از قضا شارژر را هم در خانه جا گذاشته‌ اید. در چنین شرایطی چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مسلما شما خیلی زود احساس ناراحتی خواهید کرد. اما موضوع به همین ناراحتی کوچک ختم نخواهد شد. از زمانی که می فهمید شارژر خود را جا گذاشته‌ اید تا زمانی که در کتابخانه هستید، این موضوع تمرکز شما را بهم خواهد زد.

یا مثلا اگر آب و خوراکی با خودتان نبرده‌ باشید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ البته که شما می‌ توانید از سوپرمارکتی که در نزدیکی کتابخانه ها است،خوراکی مورد نیازتان را تهیه کنید. اما همین خارج شدن از کتابخانه می‌ تواند تمرکز شما را برهم بزند. به همین دلیل توصیه می‌ کنیم که تمام وسایلی که نیاز دارید را همراه خود داشته باشید.

درس-خواندن-در-کتابخانه

درس خواندن در کتابخانه

۳. ترجیحا تنها درس بخوانید.

یکی از اشکالاتی که برخی از افراد به درس خواندن در کتابخانه می‌ گیرند، این است که بعضی وقت‌ ها به جای اینکه ما را متمرکز کند، بدتر حواسمان را پرت خواهد کرد. مثلا بسیاری از افرادی که با دوستان خود برای درست خواندن به کتابخانه می‌ روند، خیلی زود تمرکز حواس خود را از دست خواهند داد و به جای درس خواندن به شوخی و گفتگو با دوستان خود مشغول خواهند شد. برای همین است که خیلی وقت‌ ها در هنگام رد شدن از جلوی یک کتابخانه، احتمالا افرادی را می‌ بینید که در جلوی درب و یا اطراف آن جمع شده‌ اند و در حال گپ و گفتگو هستند.

پس بهتر است که خودتان تنها به کتابخانه بروید و به درس خواندن مشغول شوید. البته اگر کسی را می‌ شناسید که به اندازه شما تصمیمش برای درس خواندن جدی‌ باشد، بد نیست اگر همراه او به کتابخانه بروید. این موضوع زمانی تاثیر بیشتری خواهد گذاشت که بین شما یک رقابت سالم هم شکل گیرد. بدین ترتیب این اتفاق باعث افزایش انگیزه برای درس خواندن برای هر دوی شما خواهد شد. حتی اگر اراده یکی از شما افت کند، دیگری او را باز به میدان مبارزه دعوت خواهد کرد. البته مبارزه‌ ای از جنس علم و قلم، نه شمشیر و نیزه!

در خانه درس بخوانیم یا کتابخانه ؟

حال که دریافتیم که برای درس خواندن در کتابخانه باید چه کارهایی انجام دهیم، نوبت به آن می‌ رسد که بفهمیم در کتابخانه درس بخوانیم یا در خانه ؟ در ادامه برخی از مزایا و معایب درس خواندن در هر کدام از این مکان را بررسی خواهیم کرد تا بفهمیم کدام انتخاب برای ما بهتر است؟

مزایای درس خواندن در کتابخانه

 • دسترسی به منابع علمی
 • فرصت بودن در اجتماع
 • سکوت و آرامش

معایب درس خواندن در کتابخانه

 • شلوغی
 • رفت و آمد
 • خوراکی ها!
 • محدودیت زمانی
درس-خواندن-در-خانه

درس خواندن در خانه

مزایای درس خواندن در خانه

 • دسترسی به لوازم مورد نیاز
 • آزادی عمل
 • بازده بیشتر

معایب مطالعه در خانه

 • آزادی، شمشیر دولبه!
 • اهمال کاری
 • حواس پرتی

جمع بندی

درس خواندن به خصوص در زمان نزدیک شدن به امتحانات و یا در دوران جمع بندی کنکور کار مهمی برای دانش آموزان و دانشجویان است. اما اهمیت آن زمانی بیشتر می‌ شود که بدانیم محل درس خواندن ما تاثیر بسیاری بر کیفیت آن خواهد داشت! با در نظر گرفتن نکات گفته شده در این مقاله شما به راحتی می‌توانید بفهمید که فضای کتابخانه برای درس خواندن شما بهتر است یا درس خواندن در خانه را ترجیح می‌ دهید؟ در این صورت بازدهی شما از زمانی که برای مطالعه کردن اختصاص دادید افزایش خواهد یافت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *