خرید کتابخانه خانگی

خرید کتابخانه خانگی

خرید کتابخانه خانگی


راهنمای خرید کتابخانه خانگی

برای انتخاب بهترین و موقع خرید کتابخانه خانگی باید به نکاتی توجه نمود در انواع  مختلف ایستاده، کتابخانه دیواری، همراه میز تحریر، درب دار و … طراحی و تولید می شوند که انتخاب درست آن علاوه بر تجمیع و مرتب سازی کتاب ها در چیدمان و دکوراسیون منزل شما تأثیر بسیاری دارد.

انواع کتابخانه

زمانی که بخواهید کتابخانه یا چند قفسه برای نگهداری کتاب ها، مجسمه ها و… تهیه بخرید با مدل های مختلفی روبرو خواهید شد. در ادامه مقاله راهنمای خرید کتابخانه خانگی را مطالعه کنید. برخی از رایج ترین مدل کتابخانه ها عبارتند از:

کتابخانه‌ی زاویه‌ای

این گروه از کتابخانه‌ ها برای قرار گرفتن در گوشه‌ ی اتاق طراحی و تولید شده‌ اند.

داربستی

قفسه‌ها در این نوع کتابخانه، بین دو اهرمی که به شکل نردبان طراحی شده‌ اند، نگه‌ داری می‌ شوند.

کتابخانه‌ ی توکار

همان‌ گونه که از نامش مشخص هست، این کتابخانه با طرح و ایده‌ ی دلخواه، از قبل در دیوار تعبیه می‌ شود.

مکعبی

تقسیم به دو جهت افقی و عمودی و ساختن شکلی مکعب مانند، کتابخانه‌ ی مکعبی را از دیگر مدل‌ ها متمایز می‌ سازد.

پلکانی یا تکیه‌گاهی

این کتابخانه با طبقات پلکانی برای تکیه‌ دادن به دیوار طراحی و تولید شده است، هرچه به طرف بالا می رود اندازه‌ ی قفسه‌ ها کمتر می‌ شود.

دیواری

برخی منازل و ادارات یک دیوار را به کتابخانه اختصاص می دهند و تمام آن را با ابعاد مختلف طبقه بندی می کنند تا تمامی کتاب ها در آن جای بگیرد.

کتابخانه‌ ی استاندارد

این نوع کتابخانه از چوب یا MDF به صورت منظم تولید می‌ شود، فضا های مساوی، قفسه‌ های منطبق بر هم و دارای چهارچوب بسته، شیشه‌ ای و جنبه‌ ی تزئینی داشتن از ویژگی‌ های کتابخانه‌ ی استاندارد است.

 زاویه ای

این مدل برای افرادی که به داشتن کتابخانه علاقه دارند اما فضای کافی برای قرار دادن آن را ندارند بسیار مناسب است. در این مدل می توانید یک کنج از دیوار اتاق خود را انتخاب کنید و کتاب خانه خود را در آن قرار دهید و یا طبقات را روی آن دیوار نصب کنید.

 درب دار

در برخی منازل و ادارات برای نگه داری و جلوگیری از آلودگی کتاب ها از کتابخانه های درب دار استفاده می نمایند که می توان از درب های شیشه ای برای زیبایی و نمای بیشتر استفاده کرد. در برخی طرح ها مانند کتابخانه های درب دار دکوچید برای بخشی از طبقات درب تعبیه شده تا برخی لوازم را بتوان در آن قسمت ها قرار داد.

خرید کتابخانه

خرید کتابخانه خانگی 

جنس کتابخانه

کتابخانه و قفسه های آن از مصالح مختلفی ساخته میشوند. رایج ترین آن ها شامل:

  • چوب: قفسه های چوبی جلوه ای سنتی وماندگار را به مخاطب القا میکند. مصالح چوب برای کتابخانه با مدل ساده که در بالا راجع به آن توضیح داده شد بسیار مناسب است زیرا وزن قابل توجهی را تحمل میکند.
  • MDF: اگر به دنبال کتابخانه ای با قیمت مناسب تری هستید بساز و بچین کتابخانه های ساخته شده از MDF را به شما پیشنهاد میکند. این نوع مصالح ظاهرچوب واقعی را دارند اما باید توجه داشته باشید به اندازه چوب محکم نیستند.
  • فلز: مصالح فلز میتواند کتابخانه ای با فضای بیشتری را به شما ارائه دهد زیرا نسبت به چوب و صفحات MDF حجم کمتری را اشغال میکند. و همین نکته آن را برای افرادی که به دنبال سادگی هستند مصالحی ایده آل میکند.

بهترین مکان برای کتابخانه در منزل

قطعا با خواندن متن دکوراسیون کتابخانه این سوال برای شما پیش آمده است که بهترین جا برای کتابخانه در منزل کجا است؟ بهترین مکان‌ها برای ساخت کتابخانه عبارتند از:

  • اتاق نشیمن یا پذیرایی: قرار گیری کتابخانه در اتاق نشیمن باعث شیک و مدرن شدن منزل می‌شود.
  • دیوارهای کنار پنجره: دیوارهای کنار پنجره که عموما خالی می‌مانند بهترین مکان برای قرارگیری کتابخانه است.
  • فضای زیر پله: در خانه‌هایی که در آن پله دیده می‌شود فضای زیر پله یکی از بهترین مکان‌ها برای ساخت کتابخانه است.
  • فرو رفتگی و برجستگی‌های خانه: در بعضی از منازل قسمت‌هایی از خانه دارای فرو رفتگی یا برجستگی است که باعث می‌شود به فضایی پرت تبدیل شود. برای استفاده بهینه از فضا می‌توانید فضای پرت و قناسی را تبدیل به کتابخانه نمایید.
  • فضای زیر شیروانی: به جای اینکه فضای زیر شیروانی تبدیل به مکانی برای نگهداری اجسام اضافه شود آن را تبدیل به کتابخانه نمایید.
خرید کتابخانه

خرید کتابخانه خانگی 

نکات خرید و قیمت

قیمت و خرید کتابخانه خانگی شما به مصالح، ابعاد و اندازه و تولیدکننده بستگی دارد. به عنوان مثال: قیمت یک کتابخانه ای که از چوب ساخته شده و ارتفاع بالایی دارد چندین برار قیمت یک کتابخانه ای که از صفحات MDF ساخته شده و قفسه های کمی دارد، است.

برای انتخاب مقرون به صرفه ترین خرید کتابخانه خانگی برای فضای خود، با تعیین عملکرد آن شروع کنید؛ در این صورت میتوانید بفهمیدچه ابعاد و اندازه، مصالح و سبکی در فضای شما دید بصری بهتری دارد. بهتر است موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

  • با توجه به فضایی که قصد دارید کتابخانه خود را در آن قرار دهید؛ عرض، عمق و ارتفاع فضا را در نظر بگیرید و در هنگام خرید از آن به عنوان راهنما استفاده کنید.
  • نحوه استفاده شما از کتابخانه نیز امرضروری است که باید در هنگام خرید به آن توجه کنید. قبل از خرید ایده روشنی برای نحوه استفاده از کتابخانه خود داشته باشید. اگر کتاب های زیادی دارید، قفسه های محکمی نیاز خواهید داشت که بتواند وزن مجموعه کتاب های شما را تحمل کند. یا برای قسمتی که میخواهید وسایل های تزئینی در آن قرار بدهید سعی کنید قفسه های که دارای جزئیات بیشتری هستند را انتخاب کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *