کتابخانه ساده و شیک

کتابخانه-ساده-و-شیک

کتابخانه-ساده-و-شیک


تعریف کلی از کتابخانه ساده و شیک

کتابخانه مدرن همان کتابخانه ساده است که به شکلی خلاقانه و با الگوی فانتزی طراحی شده است. در واقع کاربرد کتابـخانه چه به صورت مدرن و چه به صورت سنتی تغییر نمی‌ کند. اما از آنجایی که امروزه آپارتمان‌ نشینی در همه جای دنیا رایج است و با کمبود فضا مواجه هستیم، ایده استفاده از کتابـخانه های ساده خانگی توانسته بسیاری از طراحان دکوراسیون را به سمت سبک جدیدی هدایت نماید.

البته این کتابخانه‌ها فقط به مدل های خانگی محدود نیست و امروزه می‌ بینیم که از آنها در مراکز آموزشی و حتی در کتابخانه‌های عمومی نیز پیاده سازی می شوند.

انواع کتابخانه ساده و شیک

دسته بندی انواع کتابخانه ساده با توجه به محل ساخت و استفاده از آن ها انجام می گیرد. البته معیار های دیگری مانند نحوه نصب آنها نیز در این موضوع تاثیر گذار است که در بندهای بعدی بیشتر به آن خواهیم پرداخت. اما به طور کلی انواع این کتابخانه‌ها به سه دسته زیر تقسیم می شوند.

  • کتابـخانه  مراکز آموزشی
  • کتابـخانه عمومی 
  • کتابـخانه  خانگی
کتابخانه ساده چوبی

کتابخانه ساده و شیک

چه مواردی در طرح کتابخانه ساده و شیک خانگی اهمیت دارد؟

احتمالاً ایده ساخت کتابخانه خانگی به ذهن شما رسیده باشد و اکنون به دنبال طرح های مختلف برای اجرای آن هستید. با جستجو در اینترنت نمونه های مختلفی از این کتابخانه‌ها را پیدا می کنید، اما مسئله مهم تکراری بودن و اغلب عدم امکان اجرای آنها می باشد. بنابراین ما چهار اصل کلی به شما معرفی میکنیم که در طرح کتابخانه خانگی مدرن  از آنها استفاده کنید:

خلاقیت در طراحی

خلاقیت در طراحی، اصلی ترین و مهم‌ترین فاکتور در اجرای کتابخانه‌های مدرن می باشد. در واقع زمانی می‌ توانیم از لفظ مدرن برای یک کتابخانه استفاده نماییم که از الگوهای قدیمی فاصله گرفته باشد و ایده ای جدید نشان دهد.به خاطر داشته باشید که در طراحی کتابخانه‌های ساده خانگی هیچ محدودیتی ندارید و می توانید به نهایت خلاقیت خود را در آنها نشان بدهید.

فضای کم با ظرفیت بالا

یکی دیگر از ویژگی های مهم طراحی کتابخانه های جدید فضای کم با ظرفیت بالا است. دنیای مدرن امروزی و آپارتمان نشینی ایجاب می کند که از کمترین فضا ها، بیشترین کارایی گرفته شود. به عنوان کسی که به دنبال طراحی کتابـخانه مدرن هست، باید سعی کنید الگویی را انتخاب نمایید که با فضای داخلی آپارتمان همخوانی داشته باشد و بالاترین ظرفیت ممکن برای نگهداری کتاب را نشان دهد. حتی پیاده سازی یک کتابخانه چوبی در اطراف یک مبل به عنوان صندلی مطالعه، می تواند نمونه خوبی از کتابخانه‌های ساده خانگی باشد.

استفاده از مواد اولیه پیشرفته

شاید کمتر کسی به این موضوع فکر می کند که اغلب کتابخانه‌های قدیمی با استفاده از چوب و فلز ساخته می شوند. این سوال وجود دارد که چرا از مواد دیگری مانند شیشه یا فایبرگلاس استفاده نشود؟ چرا پلاستیک با وجود انعطاف پذیری بالا در طراحی استفاده نشود؟ این یکی دیگر از ویژگی های مهم طرح کتابـخانه خانه خانگی است که به شما امکان استفاده از مواد اولیه پیشرفته و مدرن را می دهد. حتی می توانید ساختار کلی کتاب خانه را با استفاده از مواد پلاستیکی پیاده نمایید و برای تزیین از مواد دیگری مانند شیشه استفاده کنید.

کتاب خانه ساده سفید و تقسیم‌کننده‌های کاربردی

قفسه‌ های کتابی که به عنوان تقسیم‌ کننده فضای محیط یا پارتیشن مورد استفاده قرار می‌گیرند روزبه‌روز محبوب‌تر می‌ شوند. در این قفسه‌ها برای اینکه جلوی امواج نور گرفته نشده و قسمت‌های جدا شده‌ اتاق با مشکل کم‌نوری مواجه نشوند بار دیگر بهتر است بعضی از قفسه‌ها را خالی بگذارید.

باقی قفسه‌ ها را هم می‌ توانید با وسایل تزئینی، گیاهان آپارتمانی و یا فقط با کتاب تزئین کنید. با جابه‌جا کردن محتویات قفسه‌ها یا تغییر وسایل تزئینی خیلی راحت می‌ توانید نمای کتابـخانه را تغییر دهید. در ادامه چند نمونه از این کتابخانه‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

کتابخانه ساده چوبی

کتابخانه ساده و شیک

انواع مدل کتابخانه ساده و شیک

با توجه به مسائلی مانند زیبایی، فضای نصب کتابخانه، مواد اولیه به کار رفته برای ساخت کتابخانه و همچنین نوع اجرای آن، کتابخانه های ساده خانگی را می توان به مدل های مختلف دسته بندی نمود. برای این دسته بندی، چند مدل کتابخانه معرفی می کنیم:

کتابخانه ساده خانگی دیواری

این کتابخانه ها به طور ویژه بر روی دیوار نصب می شوند و بیشتر از فضای عمودی استفاده می کنند. کتابخانه های دیواری برای آپارتمان های کوچک ایده آل می باشند و در برخی موارد می‌ بینیم که برخی از طراحان به سراغ فضای زیر پله ها میروند. از این طریق هم از فضای مرده خانه استفاده کرده و هم یک کتابخانه شیک و زیبا می سازند.

کتابخانه ساده خانگی زمینی

این شیوه از کتابخانه های خانگی بیشتر بر روی زمین و بدون اتکا به دیوار ها ساخته می شود. کسانی که فضا به اندازه کافی دارند و دوست دارند که یک ایده خلاقانه جذاب ایجاد کنند، از کتابخانه‌های زمینی استفاده می کنند. البته در استفاده از کتابخانه‌های زمینی محدودیت بیشتری وجود دارد و شخص طراح باید در اجرای این کتاب خانه ها خلاقیت بالایی داشته باشد.

کتابخانه خانگی چوبی

این دسته از کتاب خانه‌ها با توجه به مواد اولیه به کار رفته در آنها شناخته می شود. در واقع هم کتابخانه‌های قدیمی و هم کتابـخانه های ساده خانگی عمدتاً از چوب می سازند. کتابخانه‌های چوبی ممکن است در قالب کتابـخانه های پیش ساخته یا ساخت در محل باشند که نمونه های مختلفی از آنها در بازار موجود است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *